Expositie: Van hier tot Tokio |
Tot en met zondag 13 decemberDe Verdieping van Nederland staat in het teken van het 400-jarig bestaan van de handelsrelatie tussen Nederland en Japan. Tijdens de expositie Van hier tot Tokio kunt u tientallen prachtige stukken bekijken die een illustratie vormen van deze betrekkingen. Willem van Gulik, Japandeskundige en gastconservator van deze expositie, geeft een aantal lezingen over dit thema:
- Donderdag 5 november 20.00 uur: Op reis door Japan - De 'hofreizen' van de Nederlanders naar de Shôgun van Japan.
- Zaterdag 12 december 14.00 uur: De poorten geopend - De rol van Nederland bij de openstelling van Japan, midden negentiende eeuw.
Aanmelden: via info@deverdiepingvannederland.nlKosten: € 7,50 per lezing Locatie: Aula van de KB
|
 |
Expositie: Boekenwijsheid |
|  | |
Tot en met zondag 10 januari 2010De tentoonstelling Boekenwijsheid, te bezoeken in Museum Meermanno|Huis van het boek, geeft een beeld van drie eeuwen kennis en cultuur in bijzondere boeken. De directe aanleiding voor de tentoonstelling is de recente voltooiing van het STCN-project van de KB. De STCN, de Short-Title Catalogue Netherlands, geeft een overzicht van alle boeken die in de periode 1540-1800 in Nederland zijn gedrukt, of die daarbuiten in de Nederlandse taal verschenen zijn. Voor het eerst wordt nu met een tentoonstelling een prachtige selectie getoond uit de werken die in deze database zijn vastgelegd. In het kader van de tentoonstelling wordt een aantal lezingen georganiseerd:
- Zaterdag 24 oktober 15.00 uur: Henk Nellen, Hugo de Groot-specialist, over Mare Liberum.
- Donderdag 19 november 12.00 uur: sterrenkundige en beeldend kunstenaar Vincent Icke over de verhouding tussen wetenschap en kunst aan de hand van Simon Stevins Wisconstige gedachtenissen uit 1608.
- Zondag 13 december 15.00 uur: Inger Leemans, docent cultuurgeschiedenis aan de Radbout Universiteit Nijmegen en kenner van de vroegmoderne Nederlandse pornografische romans, over het erotische toneelspel De goede, schuldelooze natuur. Natuur- en tooverspel.
Aanmelden: via aanmelden@meermanno.nl Locatie: Museum Meermanno|Huis van het boek
|
 |
Boekpresentatie: De Nederlandse kinderliteratuur in 100 en enige verhalen |
Maandag 12 oktober 16.00 uur De KB presenteert in samenwerking met uitgeverij Prometheus de bloemlezing De Nederlandse kinderliteratuur in 100 en enige verhalen, samengesteld door Abdelkader Benali. Afgelopen voorjaar bekeek Benali in de KB meer dan 1000 boeken uit de kinderboekencollectie, met als resultaat een standaardwerk over de Nederlandse kinderliteratuur. U bent van harte uitgenodigd om deze boekpresentatie bij te wonen. Aanmelden: via communicatie@kb.nl Locatie: Aula van de KB
|
 |
Evenement: Week van de Geschiedenis / Landelijke Archievendag |
|
Zaterdag 17 oktober In de Week van de Geschiedenis is op zaterdag 17 oktober het gebouw van de KB de hele dag geopend met een programma rondom het thema Oorlog en Vrede. Het programma is samengesteld door zeven in het gebouw gehuisveste culturele instellingen en het Nederlands Instituut voor Militaire Historie. Het aanbod omvat lezingen, diverse rondleidingen, een lunchpauzeconcert, thema-exposities en een informatiemarkt van de organiserende instellingen.
|
 |
Evenement: Dag van de Haagse geschiedenis |
|
Zaterdag 24 oktober Sinds 2005 organiseert het Haags Gemeentearchief de Dag van de Haagse geschiedenis. Het doel van deze dag is om alle Hagenaars bekend te maken met de rijke geschiedenis van Den Haag. Ruim 30 instellingen/organisaties uit de cultuur- en erfgoedsector werken samen om dit doel te bereiken. Ook de KB organiseert activiteiten. Om 12.00 uur, om 13.30 uur en om 15.00 uur wordt een gratis rondleiding in de KB gegeven. Aansluitend op de rondleiding zal een conservator van de KB een aantal bijzondere stukken uit de collectie tonen en toelichten, die alles te maken hebben met oorlog en vrede. U kunt hierbij onder andere een tweede druk van Mare Liberum van Hugo de Groot uit 1618 bewonderen.
Kaarten rondleiding: af te halen op zaterdag 24 oktober vanaf 11.00 uur bij de KB-stand op de historische markt in de Grote Kerk.
|
 |
Symposium: echtpaar Bordewijk |
Vrijdag 13 november De schrijver Ferdinand Bordewijk (1884-1965) en de componiste Johanna Bordewijk-Roepman (1892-1971) vormden een bijzonder paar. Ferdinand Bordewijk is een klassieke Nederlandse schrijver. Hij leeft voort in zijn nog steeds veelgelezen oeuvre, maar ook in boekverfilmingen ( Karakter), vertalingen en (recent nog) toneelbewerkingen en opvoeringen. Dat zijn vrouw een beroemde componiste was, weet bijna niemand meer. Haar werk werd eind jaren dertig in Nederland en in de jaren vijftig in Europa en de Verenigde Staten veelvuldig uitgevoerd.
Tijdens het symposium kunt u korte lezingen volgen over het echtpaar. In de foyer van de KB ziet u originele bronnen en worden enkele composities voor koor en pianosolo van Johanna Bordewijk-Roepman uitgevoerd.
Aanmelden: via communicatie@kb.nl Locatie: Aula van de KB
|
 |
Boekpresentatie: boekkunstenaar Bertrand Dorny |
|
Zondag 15 november 15.00 uur Op uitnodiging van de Koopman Collectie van de KB presenteert de Franse boekkunstenaar Bertrand Dorny zijn nieuwste boek. Dorny (1931) is schilder en etser. Hij heeft honderden kunstenaarsboeken gemaakt, aanvankelijk met drukkers zoals Robert Dutrou (de drukker van Míro). Sinds de jaren negentig maakte Dorny meer dan 50 kunstenaarsboeken met originele collages bij teksten van bijvoorbeeld Butor, Deguy en Peyré. Vaak maakt hij deze in een serie op een thema. Zijn laatste serie, met het thema L'Oubli (Vergetelheid), wordt nu gepresenteerd in Museum Meermanno|Huis van het boek. Eén deel ervan is gemaakt op basis van een gedicht van Robbert-Jan Henkes en Erik Bindervoet (onder andere bekend door hun pamfletten en hun vertalingen van Joyce en de Beatles). De Koopman Collectie heeft de gehele serie aangekocht.
Voertaal: Engels Locatie: Museum Meermanno|Huis van het boek
|
 |
|
|
Wekelijks De KB geeft op vaste dagen gratis rondleidingen aan groepen en aan individuele bezoekers. Een rondleiding door de KB duurt ongeveer een uur en brengt u langs de leeszalen, de microfilmruimte, de leeszaal Bijzondere Collecties, de magazijnen en De Verdieping van Nederland. Met eigen ogen kunt u zien hoe ruim 80 kilometer aan boeken en tijdschriften is opgeslagen. Tijdens de rondleiding gaan er deuren voor u open die normaal voor bezoekers gesloten blijven!
|
 |
|
Maandelijks Het Nederlands Muziek Instituut organiseert regelmatig lunchpauzeconcerten, in samenwerking met de KB. De concerten vinden plaats van 12.30 tot 13.00 uur en de toegang is gratis. In 2009 kunt u de volgende concerten bezoeken:
- Zaterdag 17 oktober: Marcel Worms (piano)
- Dinsdag 3 november: Wilco Botermans (theremin)
- Dinsdag 1 december: Sabien Canton (harp) en Wouter van Breugel (fluit)
Locatie: Aula of foyer van de KB
 Bezoek de website van het NMI
|
 |
|