KB-College

KB-college: Van Dom Pedro tot het Helleboek – een reis door het KB-archief

Inhoudsblokken

In dit KB-College duiken we in het oude archief van de KB, dat teruggaat tot de oprichting van de nationale bibliotheek in 1798. Je maakt kennis met uniek archiefmateriaal dat op dit moment voor het eerst wordt beschreven.

Het KB-archief vertelt het verhaal van de bibliotheek als instituut. Oude bezoekersboeken geven een inkijkje in wie de KB in het verleden bezochten: van keizers en geleerden tot architecten en nieuwsgierige lezers. Leenregisters laten zien welke boeken populair waren, terwijl brieven en andere administratieve stukken de dagelijkse praktijk, ambities en uitdagingen van de bibliotheek blootleggen. Daarnaast laten we zien wat er allemaal komt kijken bij het beschrijven van ons archief: hoe werkt dit, en waarom gebeurt het eigenlijk nu pas?

Samen vormen deze archiefstukken een rijk beeld van de KB sinds 1798: niet alleen als bewaarplaats van boeken, maar ook als een levendig geheel.

Over de spreker

Dirk Huijsmans heeft geschiedenis gestudeerd aan de Universiteit Leiden en werkt sinds 2022 bij de KB nationale bibliotheek. Hier werkt hij als beschrijver na-middeleeuwse en moderne handschriften en als handschriftexpert.

KB-Colleges

Vrijwel iedere maand vindt een college plaats, op een vrijdagmiddag. De specialisten en conservatoren nemen je mee voor een kijkje achter de schermen bij de KB. Zij vertellen je meer over hun werk, onze collectie en het beheer en behoud ervan. Iedere sessie heeft een ander onderwerp en belicht weer een nieuwe kant van de collecties en werkzaamheden bij de KB. 

Aanmelden

Aanmelden kan via de ticketshop. De toegangsprijs is €7,50. Let op: bij dit college is slechts plaats voor 30 bezoekers.