Inhoudsblokken

De vereniging Vrienden van de KB heeft een uniek exemplaar van de roman Psyche door Louis Couperus aan de KB geschonken. Deze vereniging ondersteunt de KB financieel bij het verwerven van bijzondere topstukken. Het boek is gebonden in een unieke handgemaakte band.

Psyche

Psyche verscheen in 1898. In oktober 1899 kreeg uitgever L.J. Veen deze uitgave in een uitzonderlijke boekband toegestuurd. Boekbinder J.A. Loebèr Jr. had het boek in een fraaie art-nouveaustijl gebonden. Hiervoor gebruikte hij handgeschilderd en gebatikt perkament. De kleurrijke cirkels op de voorkant staan voor de stadia van de ziel (afgebeeld als een vlinder): het verleden (spinnenwebben), het heden (een groeiende plant) en de toekomst (een embryo).

Loebèr schreef aan Veen dat hij het boek graag uiterlijk maandag 9 oktober weer terug wilde hebben. Het moest namelijk ook naar een tentoonstelling in Berlijn. Waarschijnlijk heeft Couperus het boek zelf nog gezien voor het retour gestuurd werd. Voor de KB het boek kocht, was het meer dan 125 jaar aan het zicht onttrokken in een particuliere collectie. Het bestaan van de band was wel bekend, maar een afbeelding is in al die tijd niet opgedoken. Het boek is in zeer goede staat omdat het al die tijd in een bijbehorende doos bewaard is. 

Vrienden van de KB

De Vereniging Vrienden van de KB ondersteunt de KB financieel bij het aankopen van bijzondere topstukken. Zo blijft Nederlands cultureel erfgoed beschikbaar voor Nederland. Leden van de vereniging krijgen onder andere korting op hun KB-lidmaatschap en toegang tot lezingen en excursies. Lees hier meer over de Vrienden van de KB.